Nasza metoda

Każdy problem wymaga indywidualnego podejścia. Nasze sprawdzone narzędzia to nurty terapeutyczne krótkoterminowe, które pozwalają na szybkie osiąganie pozytywnych zmian w życiu. Klienci potwierdzają każdego dnia: to naprawdę działa.

Nasze doświadczenia pokazują, że w pracy na odległość świetnie sprawdzają się terapie krótkoterminowe. Żyjemy w świecie, w którym ludziom brakuje nie tylko czasu, ale często i możliwości finansowych na udział w dziesiątkach lub setkach sesji psychoterapii. Staramy się walczyć z mitem, że tylko lata pracy i gruby portfel umożliwiają prawdziwą zmianę. W Psychostacji odpowiadamy na ten problem poprzez korzystanie z narzędzi, które prowadzą do szybkich i trwałych zmian na lepsze.

Najczęściej stosowana przez nas metoda pracy to Nurt Terapii Skoncentrowanej na Poszukiwaniu Rozwiązań (TSR, ang. SFBT), który powstał w latach 70. w Stanach Zjednoczonych. Jest on formą rozmowy z klientem, która koncentruje się nie na problemie, ale na poszukiwaniu możliwych rozwiązań. Należy do grupy terapii krótkoterminowych, który stawia klienta w centrum i koncentruje się na osiąganiu sukcesywnych, widocznych postępów.

"Jeśli coś nie jest zepsute, nie naprawiaj tego. Jeśli wiesz, że coś działa, rób to częściej. Jeśli nie działa, przestań to robić. Zrób coś innego”.

dr Steve de Shazer (1940-2005)
psychoterapeuta, twórca TSR

Na czym polega praca z psychologiem w Psychostacji?

Każda rozmowa przebiega w sposób indywidualny, ale pewne schematy wspierają skuteczność naszej współpracy. Po pierwsze, zaczynamy od poznania Twoich oczekiwań względem terapii. Wstępnie określamy, jak je osiągnąć. Rozmowa pozwala ustalić, co niedobrego dzieje się w Twoim życiu oraz zdefiniować, czym dla Ciebie byłaby poprawa. Skupiamy się na opisie przyszłości, którą chciałbyś posiadać. Zastanawiamy się, jak daleko od niej się znajdujesz i co musiałoby się stać, aby się do niej zbliżyć.

Szanujemy Twój świat wartości i zakładamy, że znajomość wszystkich szczegółów dotyczących problemu nie jest konieczna. Koncentrujemy się na Twoich mocnych stronach i pozytywnych osiągnięciach, a nie na zaburzeniach i porażkach. Robimy to w formie przyjaznej rozmowy, szanując Twój świat wartości i w odpowiednim tempie. Ważne jest, aby po zakończeniu każdej rozmowy było w Tobie poczucie, że warto było rozmawiać.

Poznaj pięć głównych założeń pracy

Praca w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Poszukiwaniu Rozwiązań to zwykle najlepsza i najszybsza droga do celu. Oto dlaczego.

Założenie nr 1

Kluczowe są rozwiązania.
Problemy zostawmy z boku.

Większość metod terapeutycznych skupia się na problemie: z czego dokładnie wynika, jakie niesie ze sobą zagrożenia, w czym nas ogranicza i dlaczego ciężko jest się od niego uwolnić. W TSR zakładamy, że próby dogłębnego zrozumienia problemu klienta nie zawsze są niezbędne, a czasem nawet przeszkadzają. Szukajmy przede wszystkim rozwiązań.

...
Założenie nr 2

Klient jest ekspertem.
My służymy pomocą.

Jako klient jesteś najlepszym źródłem informacji o swoim problemie i dostępnych możliwościach. Jako terapeuci TSR nie narzucamy swoich racji, interpretacji oraz wartości. Naszym zadaniem jest pomoc w dotarciu do najważniejszej wiedzy oraz wsparcie we wszelkich podejmowanych krokach na drodze do rozwiązania.

...
Założenie nr 3

Wspieramy małe zmiany.
One napędzają duże.

Tak jak kamień wrzucony do wody zatacza na niej coraz większe kręgi, tak małe zmiany napędzają duże. Małą zmianę łatwiej określić i szybko wprowadzić w życie. Duże zachodzą od kumulacji efektów “małych kroków” i przeważnie dzieje się to szybciej niż próba zmierzenia się z dużymi wyzwaniami.

...
Założenie nr 4

Szacunek dla granic.
Szacunek dla klienta.

Nie wyciągamy od klientów informacji, które nie są istotne dla rozwiązania problemu. Nie wywołujemy niepotrzebnego oporu i dyskomfortu. To Ty podejmujesz decyzję, którym sposobem spróbujesz rozwiązać problem albo kiedy chcesz zakończyć pracę. Możesz liczyć na nasz szacunek i wsparcie.

...
Założenie nr 5

Krótki czas terapii.
Kończymy kiedy chcesz.

Pracujemy tyle, ile trzeba - nigdy dłużej. W praktyce bardzo często oznacza to kilka do kilkunastu sesji, przeplatanych pracą do wykonania. Ostateczna ilość zależy od konkretnej sytuacji, ale nigdy niepotrzebnie nie wydłużamy współpracy. To Ty decydujesz, kiedy nie będziesz potrzebować już naszej pomocy.

...

Spróbuj teraz. To proste.

Zarezerwuj termin konsultacji

Metoda poparta badaniami

Wnioski z metaanaliz i badań potwierdzają skuteczność metody TSR w pracy zarówno z dorosłymi, jak i dziećmi oraz młodzieżą (Kim, 2008; Kim et al, 2015; Schmit, Schmit, and Lenz, 2016; Carr, Hartnett, Brosnan, and Sharry, 2018; Gong and Xu, 2015; Gong and Hsu, 2017). Badacze potwierdzili skuteczność TSR m.in. w terapii:

  • problemów behawioralnych, w tym zaburzeń zachowania i zarządzania konfliktami (Kim, 2008; Stams, Dekovic, Buist i de Vries, 2006);
  • depresji, lęku i budowaniu poczucia własnej wartości (Gong i Xu, 2015; Kim, 2008; Schmit i Schmit, 2016 oraz Habibi, Ghaderi, Abedini i Jamshidnejad, 2016);
  • fobii społecznej (Atecs, Bünyamin; Genccdougan, Bacsaran, 2017);
  • relacji małżeńskich (Dorche, Khadijeh Panahi; Kimiaei, Seyed Ali; Ghahramanzadeh, Melika, 2017);
  • przymusowych zachowań (Kim, Brook i Akin 2018; Smock i in., 2008);
  • problemów behawioralnych dzieci i młodzieży (Carr i in., 2017; Gong i Xu, 2015; Gong i Hsu, 2017);

TSR okazał się również skuteczną metodą pracy w obszarze przemocy domowej, uzyskiwaniu wsparcia w problemach zdrowotnych, odbudowywaniu poczucia sprawczości u poparzonych pacjentów czy leczeniu pacjentów po udarze mózgu. Więcej informacji tutaj.


Zaskakująco często trafiają do nas osoby zniechęcone wcześniejszymi doświadczeniami z psychologami. Zwykle szybko przekonują się, że metoda pracy nie była idealnie dobrana i odzyskują nadzieję.


Metoda poparta doświadczeniem

Blisko pięćdziesiąt lat od powstania, metoda terapii krótkoterminowej nastawionej na szybką i pozytywną pomoc okazuje się bardzo skuteczna w prowadzeniu terapii na odległość. Od lat w pomagamy klientom Psychostacji poszukującym rozwiązania swoich życiowych problemów - od objawów depresji i niskiej samooceny, poprzez kłopoty w rodzinie i związkach, po problemy zawodowe i chorobliwe nawyki. Obserwujemy, że wielu z nich doświadcza oczekiwanej poprawy już po pierwszych sesjach, co byłoby mało prawdopodobne w przypadku bardziej analitycznych metod.

Zespół Psychostacji to dyplomowani specjaliści z doświadczeniem zawodowym, którzy dopasowują metody pracy do konkretnej sytuacji i konkretnego problemu. Dlatego oprócz Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu wśród naszych narzędzi są m.in. techniki czerpane z Terapii Poznawczo-Behawioralnej, Terapii Systemowej, Terapii Schematów, Terapii Seksuologicznej i inne, które okazują się skuteczne w poszukiwaniu rozwiązań. Kluczowa jest nie tyle sama metoda, ile wprowadzenie klienta na ścieżkę progresu i odzyskania wiary w powrót do życiowej równowagi.

Gorąco zapraszamy!


"Przez rok chodziłam do psychologa i nie osiągnęłam połowy tego, co podczas dwóch miesięcy terapii tutaj. Dziękuję Psychostacji za skuteczną pomoc”.

Marta

“Chociaż mieszkam za granicą i korzystałam z usług tamtejszych specjalistów, dopiero praca z kimś z mojego kraju pozwoliła mi otworzyć się i poczuć zrozumianą.”

Alicja

Spróbuj. Daj sobie pomóc.

Teraz pierwsza godzina konsultacji z psychologiem tylko za połowę ceny.

Zarezerwuj termin konsultacji